“ARMET” E GJYSHES – Nga: BESIM DERVISHI (Poezi)

“Armet” e saj ishin dy shtiza. Me keto “arme” ajo “luftonte” cdo dite. Thurte xhamadane, shaje, triko, per te medhenjte dhe “filiza”. Per niper dhe mbesa, deri atje ne Amerike. Nuk ishin “arme”, as ushta ilire. Dy shtiza te thjeshta prej celiku, jo prej gize. Qe sot qendrojne atje ne kamare. Te heshtura si reliket … Continue reading "“ARMET” E GJYSHES – Nga: BESIM DERVISHI (Poezi)"

Read More

MOS HARRO! – BESIM DERVISHI( POEZI)

Harroje Shqiperine, me tha dikush sot ne rruge. Harroje te kaluaren tende, ketu ne emigracion. Harro grurin kur piqej ne kalli plot buke. Harrese qe si akrepi vehten me thumb helmon. Harro fshatin dhe sokakun ku luaje dikur. Harro malin ku folen kishte “Larashi- Shqiponje”. Harro shkollen ‘Refat Keli” ku gjithmone qendronte nje flamur. Harro … Continue reading "MOS HARRO! – BESIM DERVISHI( POEZI)"

Read More

ORAKULLI DODONES – Nga: MAKSIM ZOTAJ

PSE KA RENDESI DODONA? Nga mitologjia e vjeter “Dodoni ishte biri i Zeusit dhe i Evropes, ndersa Dodona e bija e Oqeanit dhe e Tithies, perendi te lashta, te cilat adhuroheshin nga Pellazget hyjnore”. Aravantinoi ne shenimet e tij shkruan; “Dodonen e ndertuan Pellazget, andaj edhe Zeusi, quhesh Zot i Pellazgeve”! Gjithashtu Plutarku ne “Jetet … Continue reading "ORAKULLI DODONES – Nga: MAKSIM ZOTAJ"

Read More

NUK VDESE ENDERRA – Nga: BESIM DERVISHI (Poezi)

Si dikur nga tragjedia ne balada, sot nga konflikti ne termet. I vetmuar eci neper rruget e qytetit te lashte, qytetit te mbetur boshe dhe shkrete. Si ne kohen e legjendes, si ne epoken e mesuesit te Pukes. Shqiptari po ndane me vellain, rroben, ujin, po ndan kafshaten e bukes. Eshte care toka deri ne … Continue reading "NUK VDESE ENDERRA – Nga: BESIM DERVISHI (Poezi)"

Read More

EMIGRIM- BESIM DERVISHI (Poezi)

Emigrim ti qofshe mallkuar. Thave doren e uruar. Dikur iknim nga armiku. Sot largohen nga i ligu. Gjysherit lene, shtepite braktisur. Shkollat boshe, muret vidhisur. Nuk ka lindje ne qytet. Mbyllen cerdhe, maternitet. Emigrim o plage e vjeter. per shqiptarin je kuceder. Si mallkim tre mije vjecar. Rrezik per kombin shqiptar. Amanetet i harruam. Drurin … Continue reading "EMIGRIM- BESIM DERVISHI (Poezi)"

Read More

JE BERMUDA – BESIM DERVISHI( POEZI)

Bota ka shume mistere , ka shume enigma. Si piramida, vendeprehja ne Egjipt e faraonit. Shkrime te padeshifruara me simbole gama, omega edhe sigma. Enigma e formimit te Perandorise se Babilonit. Por une nuk di, ti je nje enigem apo mister. Si ajo e Trekendeshit te tmerreshem te Bermudes. Vorbull uji qe ne thellesi anije … Continue reading "JE BERMUDA – BESIM DERVISHI( POEZI)"

Read More

ATE QE SHTETI TA JEP SI TE DREJTE, MAFIA TA JEP SI FAVOR!- Nga: Besim Dervishi. (Editorial)

Keshtu do te thoshte gjate nje interviste gati kater dekada me pare Prefekti i Palermos dhe me vone ai qe do te shpallej martir i luftes ndaj mafias por njekohesishte edhe hero i luftes ndaj krimit te organizuar te lidhur me politiken, Carlo Alberto Dalla Ciesa. Pikerisht kjo thenie e tij mu rikujtua keto dy … Continue reading "ATE QE SHTETI TA JEP SI TE DREJTE, MAFIA TA JEP SI FAVOR!- Nga: Besim Dervishi. (Editorial)"

Read More

BREZI I DY SHEKUJVE – Nga: Besim Dervishi (Poezi)

Ne jemi brezi, qe jetuam ne gjashte shtete, ne dy shekuj. Jemi sterniprit e ilireve qe dikur ndertuan tempuj. Jetuan ne dy shekuj, jetuam ne dy epoka. Jemi brezi i mbijeteses, Noah kur permbytej bota. Jemi brezi i shekullit te atomit dhe i atij te kibernetikes. Idhuj kemi brezin e shekullit te rilindjes, “Frashallinjeve” qe … Continue reading "BREZI I DY SHEKUJVE – Nga: Besim Dervishi (Poezi)"

Read More

Rizgjimi i Kilit! – Nga: Besim Dervishi

Eshte titulli i shkrimit te gazetarit kilian Klaudio Roja i cili i referohet demostratave me te pergjakshme ne Kili qe prej juntes ushtarake kur deri tani kane humbur jeten me shume se 50 persona. Protestat nuk i organizon asnje parti politike ashtu sic ndodh rendomte ne vende ku vepron sistemi i korruptuar i partitokracise njera … Continue reading "Rizgjimi i Kilit! – Nga: Besim Dervishi"

Read More