PO JU NUMERONI AKSIONET E “KANANIT”? (Editorial) – B. DERVISHI

Jo kujtohet ndoshta filmi i Kinostudios Shqiperia e Re, “Shtigje Lufte” i cili i kushtohet Heroit te Popullit Kajo Karafili. Nje sekuenc e tij me ka ngelur ne mendje, kur oficeri i sapoardhur nga Roma interesohet ne zyre per te shkuaren e Kananit. Varesi menjeher i vendos perpara disa dokumente dhe nepermjet nje monitori fillon … Continue reading "PO JU NUMERONI AKSIONET E “KANANIT”? (Editorial) – B. DERVISHI"

Read More

“BESA” NUK ESHTE TRADIT MAFIOZE (Editorial) – Nga BESIM DERVISHI.

Dje (29 Janar 2020) degjova ne nje emision nje ish punonjes te organeve ligjezbatuese, i cili ka mbajtur dhe funksione te larta ne keto organe. Ai ishte pjese e nje paneli ne kete emision te njohur, ku flitej per ceshtjen e droges ne vendin ton. Nga fundi i emisionit biseda u drejtua ne lidhje me … Continue reading "“BESA” NUK ESHTE TRADIT MAFIOZE (Editorial) – Nga BESIM DERVISHI."

Read More

VARFERIA, ALEATJA KRYESORE E MAFIA-s! (Editorial) – BESIM DERVISHI.

Shkaku dhe nje nga faktoret kriminologjen te jashtem, qe ne Shqiperi ka nje kriminalitet te larte, ka korrupsion te larte, ka rini e cila meret me droge dhe me prostitucion, ka te rinje qe organizatat kriminale i joshin per ti kthyer ne “spaciatore”, dhe “vrases me lek”. Eshte varferia! Varferia eshte faktori kryesor per lulezimin … Continue reading "VARFERIA, ALEATJA KRYESORE E MAFIA-s! (Editorial) – BESIM DERVISHI."

Read More

BANDAT, BORGJEZIA MAFIOZE DHE ARISTOKRACIA MAFIOZE – Nga: BESIM DERVISHI.

E keni parasysh filmin legjendar “La Piovra 5”? Kur Prokurorja Konti zhvillon nje ballafaqim ne Nju Jork, midis Puparit dhe bosit Kalloxhero Berreta, rol qe luhet nga i madhi Martin Balsam. Ne kete ballafaqim, Silvia Konti e pyet Kallexhore Berretes se; -Kush e vrau komisar Katanin? Dhe se cili fshihet pas kesaj vrasje? Berreta ne … Continue reading "BANDAT, BORGJEZIA MAFIOZE DHE ARISTOKRACIA MAFIOZE – Nga: BESIM DERVISHI."

Read More

MAFIA NUK LUFTOHET ME ZHURMA SIRENASH! (Editorial) – Nga: BESIM DERVISHI.

Keshtu do te shkruante pesedhjet vjete me pare shkrimtari i librave te verdhe Leonardo Shasha, duke iu referuar zhurmes dhe operacioneve “bombastike” qe mafio-politika ndermerte here pas here per te luftuar mafia-n. Formimi i strukturave te reja policore, (pasi ne Shqiperi ekzistojne rreth pesembedhjet lloje policishe dhe sherbimesh inteligjente qe nga policia e rendit dhe … Continue reading "MAFIA NUK LUFTOHET ME ZHURMA SIRENASH! (Editorial) – Nga: BESIM DERVISHI."

Read More

GURI I RENDE NE VENDIN E VET! – Besim DEVISHI (Poezi)

Guri rende nuk eshte me ne vendin e vet. Toka u drodh, malet u drodhen, muri i kalase u vidhise Guri u shkeput, u rrokullise, shkoj drejt e ne dete. Dallga e mori, neper ujera tutje po e degdise. Iku, “emigroi” guri i madh, guri i rende. Guri i gdhendur me simbolin a lashte pagan. … Continue reading "GURI I RENDE NE VENDIN E VET! – Besim DEVISHI (Poezi)"

Read More

“ARMET” E GJYSHES – Nga: BESIM DERVISHI (Poezi)

“Armet” e saj ishin dy shtiza. Me keto “arme” ajo “luftonte” cdo dite. Thurte xhamadane, shaje, triko, per te medhenjte dhe “filiza”. Per niper dhe mbesa, deri atje ne Amerike. Nuk ishin “arme”, as ushta ilire. Dy shtiza te thjeshta prej celiku, jo prej gize. Qe sot qendrojne atje ne kamare. Te heshtura si reliket … Continue reading "“ARMET” E GJYSHES – Nga: BESIM DERVISHI (Poezi)"

Read More

MOS HARRO! – BESIM DERVISHI( POEZI)

Harroje Shqiperine, me tha dikush sot ne rruge. Harroje te kaluaren tende, ketu ne emigracion. Harro grurin kur piqej ne kalli plot buke. Harrese qe si akrepi vehten me thumb helmon. Harro fshatin dhe sokakun ku luaje dikur. Harro malin ku folen kishte “Larashi- Shqiponje”. Harro shkollen ‘Refat Keli” ku gjithmone qendronte nje flamur. Harro … Continue reading "MOS HARRO! – BESIM DERVISHI( POEZI)"

Read More

ORAKULLI DODONES – Nga: MAKSIM ZOTAJ

PSE KA RENDESI DODONA? Nga mitologjia e vjeter “Dodoni ishte biri i Zeusit dhe i Evropes, ndersa Dodona e bija e Oqeanit dhe e Tithies, perendi te lashta, te cilat adhuroheshin nga Pellazget hyjnore”. Aravantinoi ne shenimet e tij shkruan; “Dodonen e ndertuan Pellazget, andaj edhe Zeusi, quhesh Zot i Pellazgeve”! Gjithashtu Plutarku ne “Jetet … Continue reading "ORAKULLI DODONES – Nga: MAKSIM ZOTAJ"

Read More

NUK VDESE ENDERRA – Nga: BESIM DERVISHI (Poezi)

Si dikur nga tragjedia ne balada, sot nga konflikti ne termet. I vetmuar eci neper rruget e qytetit te lashte, qytetit te mbetur boshe dhe shkrete. Si ne kohen e legjendes, si ne epoken e mesuesit te Pukes. Shqiptari po ndane me vellain, rroben, ujin, po ndan kafshaten e bukes. Eshte care toka deri ne … Continue reading "NUK VDESE ENDERRA – Nga: BESIM DERVISHI (Poezi)"

Read More