KUSH, DHE PERSE E VRANE FALKONEN? DHE PERSE SHQIPERIA NUK LIND DOT NJE FALKONE? – Nga Besim DERVISHI

Diten e Shtune, me 23 Maj 1992, ora 17:58, ne Kapaci te Palermos, krimi i organizuar dhe mafia italiane, Cosa Nostra. Kryen nje nder atentatet me gjakatare te organizuar ndonjeher ne historin e Italise. Nje atentat qe per nga menyra e operimit, organizimit, pjesmarrjes, mjeteve logjistike dhe ushtarake te perdorura, mesazheve te qarta qe jepte, … Continue reading "KUSH, DHE PERSE E VRANE FALKONEN? DHE PERSE SHQIPERIA NUK LIND DOT NJE FALKONE? – Nga Besim DERVISHI"

Read More

KUSH I “VRAU” SINDIKATAT SHQIPTARE? DHE PSE DUHET TE VOTONI SINDIKALISTIN ELTON DEBRESHI!- BESIM DERVISHI.

Gati shtatedhjet e dy vjete me pare, mafia dhe politika vrane ne Itali sindikalistin Placido Rizoto. Rizoto ishte kryetar i sindikates se puntorve dhe fshatarve ne Korleone(qendren e mafias). Perpara se te themelonte sindikaten e puntorve, ai kishte qene partizan dhe kishte luftuar kunder Duces dhe Hitlerit deri ne Italin e Veriut, Rizoto ishte nje … Continue reading "KUSH I “VRAU” SINDIKATAT SHQIPTARE? DHE PSE DUHET TE VOTONI SINDIKALISTIN ELTON DEBRESHI!- BESIM DERVISHI."

Read More

NE ISHIM VIKTIMA TE POLITIKES! – Nga:BESIM DERVISHI.

“- I nderuar shkelqesi. Dua te mbaj nje deklarat ne emer te burgosurve te cilet po vuajne denimin sipas regjimit te ashtequajtur 41 BIS (Carcere Duro). Te lodhur dhe te instrumentalizuar nga politika italiane e cila na ka perdorur. Ne jemi të lodhur duke u shfrytëzuar, poshtërua dhe përdorur per pazare nga forcat e ndryshme … Continue reading "NE ISHIM VIKTIMA TE POLITIKES! – Nga:BESIM DERVISHI."

Read More

KRIMI I ORGANIZUAR SHQIPETAR NUK KA PARTI POLITIKE. AI ESHTE I SHPERNDAR NE DISA PARTI POLITIKE- Nga: Besim Dervishi.

Situata I ngjane viteve 50- 60 kur Mafia u nda ne dy grupe, Nje grup ai me klasiku I udhehequr nga Dr. Navarra mbeshteste financiarishte por edhe forcerishte Partine Demokristiane ne zgjedhje, kurse grupi me I ri I perfaqsuar nga Luciano Lico filloj te mbeshteste Partine Liberale. Qellimi final I kesaj perplasje nuk ishte vetem … Continue reading "KRIMI I ORGANIZUAR SHQIPETAR NUK KA PARTI POLITIKE. AI ESHTE I SHPERNDAR NE DISA PARTI POLITIKE- Nga: Besim Dervishi."

Read More

21 PRILL 1921- 25 PRILL 2021. NJEQIND VJETE ZGJEDHJE “DEMOKRATIKE” NE SHQIPERI” – BESIM DERVISHI (Dy Editoriale)

21 PRILL 1921- 25 PRILL 2021. NJEQIND VJETE ZGJEDHJE “DEMOKRATIKE” NE SHQIPERI” – BESIM DERVISHI Me 21 Prill 1921 mbushen plot 100 vjete nga zgjedhjet e para pluraliste ne historine e Shqiperise qe per cudi perkojne “rastesishte” me zgjedhjet parlamentare te ketij viti ne Shqiperi. Zgjedhjet e vitit 1921 filluan ne fund te Marsit dhe … Continue reading "21 PRILL 1921- 25 PRILL 2021. NJEQIND VJETE ZGJEDHJE “DEMOKRATIKE” NE SHQIPERI” – BESIM DERVISHI (Dy Editoriale)"

Read More

2 GUSHTI I DHIMBSHËM PËR BERATIN, PËR SHKODRËN DHE MBARË SHQIPËRINË – Nga: Pierre Simsia

20-të vjetë pa Kolonel Arben Zylyftari * * * KOLONEL ARBEN ZYLYFTARI 9 Maj, 1963 – 2 Gusht, 2000 2 Gusht, 2000 – 2 Gusht 2020 * * * Njëzetë vjetë nga vrasja në Shkodër e djalit beratas, Kolonel, ARBEN ZYLYFTARI, Dëshmor i Atdheut. Në këtë 2 gusht, 2020! * * Edhe pse kanë kaluar … Continue reading "2 GUSHTI I DHIMBSHËM PËR BERATIN, PËR SHKODRËN DHE MBARË SHQIPËRINË – Nga: Pierre Simsia"

Read More

LEVIZJA STUDENTORE, SINDIKATAT DHE EMIGRANTET – Nga: BESIM DERVISHI.

Ne Shqiperi nuk ka dal ende nje grupacion qe te kanalizoi zemerimin popullor ndaj sistemit te partitokracise. Kur them sistemi i partitokracise nuk e kam fjalen vetem per partite qeveritare, por edhe ato opozitare te cilat dikur kane qeverisur po me ato metoda, duke shkelur ligjet dhe kushtetuten dhe duke kontrolluar te gjitha resurset kombetare, … Continue reading "LEVIZJA STUDENTORE, SINDIKATAT DHE EMIGRANTET – Nga: BESIM DERVISHI."

Read More

AMANETET – BESIM DERVISHI (Poezi)

Une ne syte e Albionit, sot shohe vehten time. Shohe femijen e dikurshem qe vrapon ne agime. Shohe djalin kur hedhe shtate, padurimin qe te rritet. Femijen dymbedhjet vjecar, mezi pret ne Tomor te ngjitet. Shoh katermbedhjet vjecarin, naten, i vetem ngjitet ne Tomor. Sfidon friken edhe moshen, vetem per te mare debore. Sfidon te … Continue reading "AMANETET – BESIM DERVISHI (Poezi)"

Read More