SE SHPEJTI DO TE DAL NE USA LIBRI ME I RI NE GJUHEN ANGLEZE NGA BESIM DERVISHI “Tomor – the Mountain of Gods”

Ne daten 8 Shtator 2022, botuesja Valbona Karanxha shkruan ne profilin e saj ne FB; “…Se shpejti Shtepina Botuese “Helios Publishing” e rregjistruar ne shtetin e Connecticut USA, do te botoje librin me permbajtje arkeologjike: Eastern European Archeology. Tomor – the Mountain of Gods. Nga Besim Dervishi (Michigan USA)… (Helios Publishing is a Publishing House. … Continue reading "SE SHPEJTI DO TE DAL NE USA LIBRI ME I RI NE GJUHEN ANGLEZE NGA BESIM DERVISHI “Tomor – the Mountain of Gods”"

Read More

VERA U PRODHUA PER HERE TE PARE NE ILIRI NE ZONEN AFER DODONES – BESIM DERVISHI

Qe vera u prodhua per here te pare nga Iliret kete e vertetojne zbulimet e shumta arkeologjike ne Bylis( i cili ka simbol te tij nje kupe vere, nje fre rrushi dhe cuditerisht nje kalli miseri duke menduar qe misri per here te pare u soll ne Evrope nga ekspeditat ne Amerike ne vitet 1400) … Continue reading "VERA U PRODHUA PER HERE TE PARE NE ILIRI NE ZONEN AFER DODONES – BESIM DERVISHI"

Read More

KUSH, DHE PERSE E VRANE FALKONEN? DHE PERSE SHQIPERIA NUK LIND DOT NJE FALKONE? – Nga Besim DERVISHI

Diten e Shtune, me 23 Maj 1992, ora 17:58, ne Kapaci te Palermos, krimi i organizuar dhe mafia italiane, Cosa Nostra. Kryen nje nder atentatet me gjakatare te organizuar ndonjeher ne historin e Italise. Nje atentat qe per nga menyra e operimit, organizimit, pjesmarrjes, mjeteve logjistike dhe ushtarake te perdorura, mesazheve te qarta qe jepte, … Continue reading "KUSH, DHE PERSE E VRANE FALKONEN? DHE PERSE SHQIPERIA NUK LIND DOT NJE FALKONE? – Nga Besim DERVISHI"

Read More

KUSH I “VRAU” SINDIKATAT SHQIPTARE? DHE PSE DUHET TE VOTONI SINDIKALISTIN ELTON DEBRESHI!- BESIM DERVISHI.

Gati shtatedhjet e dy vjete me pare, mafia dhe politika vrane ne Itali sindikalistin Placido Rizoto. Rizoto ishte kryetar i sindikates se puntorve dhe fshatarve ne Korleone(qendren e mafias). Perpara se te themelonte sindikaten e puntorve, ai kishte qene partizan dhe kishte luftuar kunder Duces dhe Hitlerit deri ne Italin e Veriut, Rizoto ishte nje … Continue reading "KUSH I “VRAU” SINDIKATAT SHQIPTARE? DHE PSE DUHET TE VOTONI SINDIKALISTIN ELTON DEBRESHI!- BESIM DERVISHI."

Read More

NE ISHIM VIKTIMA TE POLITIKES! – Nga:BESIM DERVISHI.

“- I nderuar shkelqesi. Dua te mbaj nje deklarat ne emer te burgosurve te cilet po vuajne denimin sipas regjimit te ashtequajtur 41 BIS (Carcere Duro). Te lodhur dhe te instrumentalizuar nga politika italiane e cila na ka perdorur. Ne jemi të lodhur duke u shfrytëzuar, poshtërua dhe përdorur per pazare nga forcat e ndryshme … Continue reading "NE ISHIM VIKTIMA TE POLITIKES! – Nga:BESIM DERVISHI."

Read More

KRIMI I ORGANIZUAR SHQIPETAR NUK KA PARTI POLITIKE. AI ESHTE I SHPERNDAR NE DISA PARTI POLITIKE- Nga: Besim Dervishi.

Situata I ngjane viteve 50- 60 kur Mafia u nda ne dy grupe, Nje grup ai me klasiku I udhehequr nga Dr. Navarra mbeshteste financiarishte por edhe forcerishte Partine Demokristiane ne zgjedhje, kurse grupi me I ri I perfaqsuar nga Luciano Lico filloj te mbeshteste Partine Liberale. Qellimi final I kesaj perplasje nuk ishte vetem … Continue reading "KRIMI I ORGANIZUAR SHQIPETAR NUK KA PARTI POLITIKE. AI ESHTE I SHPERNDAR NE DISA PARTI POLITIKE- Nga: Besim Dervishi."

Read More

21 PRILL 1921- 25 PRILL 2021. NJEQIND VJETE ZGJEDHJE “DEMOKRATIKE” NE SHQIPERI” – BESIM DERVISHI (Dy Editoriale)

21 PRILL 1921- 25 PRILL 2021. NJEQIND VJETE ZGJEDHJE “DEMOKRATIKE” NE SHQIPERI” – BESIM DERVISHI Me 21 Prill 1921 mbushen plot 100 vjete nga zgjedhjet e para pluraliste ne historine e Shqiperise qe per cudi perkojne “rastesishte” me zgjedhjet parlamentare te ketij viti ne Shqiperi. Zgjedhjet e vitit 1921 filluan ne fund te Marsit dhe … Continue reading "21 PRILL 1921- 25 PRILL 2021. NJEQIND VJETE ZGJEDHJE “DEMOKRATIKE” NE SHQIPERI” – BESIM DERVISHI (Dy Editoriale)"

Read More

2 GUSHTI I DHIMBSHËM PËR BERATIN, PËR SHKODRËN DHE MBARË SHQIPËRINË – Nga: Pierre Simsia

20-të vjetë pa Kolonel Arben Zylyftari * * * KOLONEL ARBEN ZYLYFTARI 9 Maj, 1963 – 2 Gusht, 2000 2 Gusht, 2000 – 2 Gusht 2020 * * * Njëzetë vjetë nga vrasja në Shkodër e djalit beratas, Kolonel, ARBEN ZYLYFTARI, Dëshmor i Atdheut. Në këtë 2 gusht, 2020! * * Edhe pse kanë kaluar … Continue reading "2 GUSHTI I DHIMBSHËM PËR BERATIN, PËR SHKODRËN DHE MBARË SHQIPËRINË – Nga: Pierre Simsia"

Read More