Vaçe Zela – Nga: Besim Dervishi (poezi)

Gishtat bien lehte mbi tela.
“Moj e Bukura Arberi”.
Kur kendonte Vaçe Zela.
Bilbili ndalte kengen e tij.

“Djaloshi” dhe sot ne shi qendron
Qullur, lagur si dikur.
Perseri “Valsi i Lumturise” jehon.
Lote derdh shqipja ne flamur.

Skenat heshtur , po ze “Lemza”
Kujtojne “Kenget me Ligjerime”.
“Neteve te Vona” pa gjume me brenga.
Per Shqiperin fisniken time.

Zeri jote ende bucet.
Kenga juaj me shume degjohet.
Prej radios ne internet.
Vaçe Zela kurre s’harrohet.

Ti vije nga Myzeqeja.
Kendove “Kenget e Popullit Tim”.
Ne skene bubullim – rrufeja.
Naten grise me shkrepetim.

I kendove “Shqiperise se Lire”.
“Vajzes qe Preu Gershetin”.
Se ti ishte shpirte i dlire.
Kenga qe qetesonte detin.

Besim Dervishi, Michigan, USA, 14 Prill 2019 ora 00.21

SQARIM!

Vjersha eshte shkruar me rastin e 80 vjetorit te lindjes se kengetares se madhe Vaçe Zela. VINI RE!Ndalohet riprodhimi i plot ose i pjeseshem i kesaj poezie ne baze te Ligjit Nr. 35/2016, datë 31.3.2016 për të drejtën e autorit dhe të drejtat e tjera të lidhura me to.