SINOPTIKANI I KAZANIT- Besim Dervishi (FEJTON)

SINOPTIKANI I KAZANIT- Besim Dervishi. (FEJTON) Agimin e kisha shok femijerie, ishim rritur bashke, bashke kishim kryer dhe shkollen fillore dhe te mesme. Pastaj ai iku me studime ne Tirane. Kater vite iken shpejte dhe nje dite prej ditesh e pame Gimcen ( keshtu i thoshim ne vogeli Agim- Gimce) me pune ne Sherbimin Meteorologjik … Continue reading "SINOPTIKANI I KAZANIT- Besim Dervishi (FEJTON)"

Read More

BETEJA SHQIPTARO- ANGLO- AMERIKANE E MUSHQETAS, BETEJA ME E MADHE NE BALLKAN – Besim Dervishi

BETEJA SHQIPTARO- ANGLO- AMERIKANE E MUSHQETAS, BETEJA ME E MADHE NE BALLKAN – Besim Dervishi Gjithmon kur afrohen datat dhe ngjarjet historike sidomos ato te cilat kan te bejne me Luften e Dyte Botrore ne opinion e brendshem shperthen nje debat ne lidhje me perkujtimin e tyre. Disa Clirimin e Tiranes e quajn pushtim, disa … Continue reading "BETEJA SHQIPTARO- ANGLO- AMERIKANE E MUSHQETAS, BETEJA ME E MADHE NE BALLKAN – Besim Dervishi"

Read More

Ilir Cenollari – “IDIOTI”

Ilir Cenollari – “IDIOTI” Dola në ballkon pa ndonjë arsye të veçantë, ndoshta për forcë zakoni, për të thyer monotoninë, apo për të rregulluar ndonjë gjë të vogël, për të lëvizur ndonjë send, për të ujitur lulet apo thjesht për të soditur. Është ditë e diel, 25 nëntor 2012. Ora shënon fiks 11.00. Dielli shkëlqen … Continue reading "Ilir Cenollari – “IDIOTI”"

Read More

Maria  Borisova – Çfarë  tha  bari (Përktheu:  Sokrat Sheperi)

Maria  Borisova – Çfarë  tha  bari         Natyra dhe lufta…Ndërthurje e pamundshme kundër natyrës.         Natyra-Nënë, që i dhuron jetën gjithkujt në tokë dhe         Lufta-Shkatërrim. Duket sikur forcat janë të pabarabarta!         Lufta ka zjarr, gjak, baltë, hekur, tym, zhurmime, mijëra         mënyra nga më të rejat për të … Continue reading "Maria  Borisova – Çfarë  tha  bari (Përktheu:  Sokrat Sheperi)"

Read More

SHBA, SHTETI I VETEM I CILI DENOJ PUSHTIMIN E SHQIPERISE ME 7 PRILL 1939 – BESIM DERVISHI

SHBA, SHTETI I VETEM I CILI DENOJ PUSHTIMIN E SHQIPERISE ME 7 PRILL 1939 – BESIM DERVISHI Në 25 Mars 1939 Italia fashiste i dërgon një ultimatum Shqipërisë. Plani ishte për marjen e kontrollit të plotë të Shqipërisë, gjë që, fillimisht, Zogu e kundërshtoi. Plani origjinal italian ishte që në pushtim të mernin pjesë deri … Continue reading "SHBA, SHTETI I VETEM I CILI DENOJ PUSHTIMIN E SHQIPERISE ME 7 PRILL 1939 – BESIM DERVISHI"

Read More

FLAMUJT E PARTIVE – Ilir Cenollari

FLAMUJT E PARTIVE – Ilir Cenollari Flamujt e partive, flamuj fitoresh, triumfesh prore, flamuj premtimesh spektakolare, madhështore, paradash të zhurmshme, shumëngjyrëshe, festimesh marramendëse. Flamuj partish, flamuj fushatash entuziaste, të fryra, luksoze, flamuj valëvitës, flamuj koncertesh, procesionesh, brohoritjesh rraskapitëse. Flamuj partish, flamuj sfidash sfinksash, dyluftimesh heroike, dështimesh të bujshme, gënjeshtrash të përbotshme. Në prag fushatash zgjedhore, … Continue reading "FLAMUJT E PARTIVE – Ilir Cenollari"

Read More

FANTAZMA E VITO ÇIANÇIMINOS NE SHQIPERI – Nga Mrsc Besim DERVISHI

FANTAZMA E VITO ÇIANÇIMINOS NE SHQIPERI – Nga Mrsc Besim DERVISHI “…. Dikur Mafia ishte ajo që mbronte feudet, pastaj kaloi në një shkallë më të lartë duke u marre me trafikun dhe kontrabandën e duhanit, prostitucionit dhe drogës, ndërsa sot ajo është kthyer në sipërmarrëse, afariste dhe investuese në punët publike….:” / Prokurori Rocco … Continue reading "FANTAZMA E VITO ÇIANÇIMINOS NE SHQIPERI – Nga Mrsc Besim DERVISHI"

Read More

ILIR CENOLLARI – BARDHANIA, LULËZJA E BUKUR SHQIPE

ILIR CENOLLARI – BARDHANIA, LULËZJA E BUKUR SHQIPE Me një lule të bardhë në dorë, me një fjalë yllëz në buzë, çaj errësirën e shekujve, kridhem në hapësirën e kohës, lëshohem në eter, shkëputem si meteor, vozis nëpër epoka të largëta, shëtis nga një mot në tjetrin. Me një lule, me një fjalë, që ndriçon … Continue reading "ILIR CENOLLARI – BARDHANIA, LULËZJA E BUKUR SHQIPE"

Read More

KOLONA PALEOKRISTIANE E JAUPASIT (BOGOVES) – Besim Dervishi

KOLONA PALEOKRISTIANE E JAUPASIT (BOGOVES) – Besim Dervishi Kolona paleokristiane e gjetur ne vitin 2011 ne fshatin Jaupas pran Bogoves dhe buze Osumit (Apsusit antik). Ky fshate gjendet ne pjesen jug- perendimore te malit pellazgjik te Tomorit. Ne kete fshat raportohet se ka qene nje vend te cilit banoret e quanin “Kisha”. Po keshtu pylli … Continue reading "KOLONA PALEOKRISTIANE E JAUPASIT (BOGOVES) – Besim Dervishi"

Read More