ANALISTI – BESIM DERVISHI (Poezi)

Ju, e konsideroni veten orakuj. Parashikoni gjithcka, deri dhe ngrohjen globale. Shkrirjen e Artikut mbushur plot me akuj. Edhe marrveshjet nderkombetare multilaterale. Sot nuk udhetojme si dikur neper shekuj. Ashtu si banoret e lashte mbushur me dhurata Per te ardhur tek ju atje, ne te lartat tempuj. Cdo dite neper shtepi ju kemi, deri sa … Continue reading "ANALISTI – BESIM DERVISHI (Poezi)"

Read More

Shoqëria “Vatra”, organizimi më i madh shqiptar jashtë atdheut. – Nga: ZYLYFTAR HOXHA

28 prill 1912 – U krijua Federata “Vatra”, organizatë politike e të gjithë shqiptarëve të SHBA me kryetar Fan S. Noli dhe organ gazeta “Dielli” Mbledhja e parë për të bashkuar të gjitha organizatat e shqiptarëve të Amerikës në një federatë u bë më 24 dhjetor 1911, në Boston. Kjo mbledhje u thirr prej shoqërisë … Continue reading "Shoqëria “Vatra”, organizimi më i madh shqiptar jashtë atdheut. – Nga: ZYLYFTAR HOXHA"

Read More

THANAS TOLI KARANDREA – Nga Liri Dhaskali

THANAS TOLI KARANDREA lindi ne fshatin Vokopole me 20 Janar 1919.Ai vinte nga nje familje me kulture e tradita patriotike.Gjyshi i tij Josif Ngjelina kish studiuar ne Stamboll ,punoi atje 15 vjet dhe sillte te ardhura te mira me te cilat kish ndertuar nje shtepi shume te bukur ,sikurse vazhdonin dhe bashkefshatare te tjere kurbetcinje.Ne … Continue reading "THANAS TOLI KARANDREA – Nga Liri Dhaskali"

Read More

KAFAZI PREJ XHAMI! -Tregim nga:BESIM DERVISHI

Ai ishte duke zbritur nga automjeti i tij model “FIAT” prodhim i vitit 1970, kishte perhumbur ne kujtime ndersa zilja e telefonit e risolli ne vehte. Ishte nje melodi qe ai e kishte perzgjedhur me kujdese si zile te celularit e cila e kthente shume pas ne kohe duke i ngjallur momente te paharruara. Nuk … Continue reading "KAFAZI PREJ XHAMI! -Tregim nga:BESIM DERVISHI"

Read More

UNE JAM NIPI I VENDRESHES – BESIM DERVISHI (Poezi)

Une jam nipi i fshatit Vendreshe. Qe rrenjet i ka ne varret ilire, tek Lipjani. I gjyshes shekullore dhe trimeresh. Asaj qe dollin me fund e pinte me raki ballkazani. I fshatit qe ndodhet larte mes reve. Perballe malit te lashte, baba zot. I vendit qe eshte shtepia e rrufeve. I kodrave te saj qe … Continue reading "UNE JAM NIPI I VENDRESHES – BESIM DERVISHI (Poezi)"

Read More

Festa e Shëngjergjit – Nga: Zylyftar Hoxha

Kjo ditë qëllonte më 10 prill allaturka ose 23 prill me kalendarin e zakonshëm. Siç shihet edhe nga ritet edhe nga emri, kjo ishte një festë pagane, e trashëguar në krishterim, para se banorët e këtyre anëve të ktheheshin në muhamedanë. Si duket ajo vazhdoi edhe më pas. Në këtë ditë ndaheshin shqerrat dhe kecërit … Continue reading "Festa e Shëngjergjit – Nga: Zylyftar Hoxha"

Read More

“PLAGJIATURA” – BESIM DERVISHI (Poezi)

Neper strofa mund te me marresh rreshta. Por shpirtin e krijuesit nuk mund te ma vjedhesh dot. Mund te shkruash plagjiatur ose nje mal me genjeshtra. Permes tastieres me “Copy”, “Paste” dhe Block”. Mund te “vjedhesh” por edhe mund te “vrasesh”. Jo si dikur me shpate, plumba, ose “penen” e ngjyer ne “boje”. Por prapa … Continue reading "“PLAGJIATURA” – BESIM DERVISHI (Poezi)"

Read More

KOHE BIBLIKE – Besim Dervishi (Poezi)

Po “qajne” edhe ata qe i kane vene zjarrin Shqiperise. Keto tridhjet vjete, ashtu si Neroni, Romes. Per katedralen Notre-Dame shkrumbuar ne Parise. Ata qe shi zjarri hodhen si ne kohen biblike te Sodomes dhe Gomorres. Me ure zjarri dogjen grurin e pjekur ne qeshor. Qe ne are qendronte kokeposhte duke pritur draprin e pare. … Continue reading "KOHE BIBLIKE – Besim Dervishi (Poezi)"

Read More