EPOPEJA E BAJGES – Nga: Besim Dervishi (Poezi)

Dikur gjyshi im nje histori me rrefente. Se shkolla pa zgjuarsine aspak nuk ja vlente. Se shkolla nuk vlente asgje pa mend. Kartoni, diploma jane thjeshte dokument. Nje bujk jetonte dikur ne nje fshate. Mes kodrave ne nje lugine atje mbi Berat. Me krahe dhe parmend aren e punonte. Qe djali i vetem ne universitet … Continue reading "EPOPEJA E BAJGES – Nga: Besim Dervishi (Poezi)"

Read More

Pranvera ne Vokopole – Liri Dhaskali (Poezi)

Pranvera vjen kudo shume e bukur, Me lule ,gjethe e shpend n’ fluturim, Ne fshatin tim ndryshe me eshte dukur, Kjo vlon perbrenda shpirtit tim. Pa i’a mbathur vrapit mire, Dimri me ngrica e te ftoht, Vellon e kuqe vesh lojfata, Pranvera vjen si cdo mot. Kumbullat me lule te bardha, Me deget kuore-kurore, Edhe … Continue reading "Pranvera ne Vokopole – Liri Dhaskali (Poezi)"

Read More

RIZA VALA! Jetë luftëtari – Nga: Vangjeli KONDI dhe Pëllumb KONDI

Riza Vala, u lind në fshatin Valë të Skraparit më 1888, një fshat kështjellë për nga pozicioni gjeografik, në një familje të dalluar për atdhetari. Ai ishte një figurë komplekse. Kjo për faktin se që në moshë të re ra në kontakt me njerëz të niveleve të ndryshme, që nga fshatari analfabet e deri tek … Continue reading "RIZA VALA! Jetë luftëtari – Nga: Vangjeli KONDI dhe Pëllumb KONDI"

Read More

LIGJI I NJEHE EMIGRANTEVE JO VETEM TE DREJTEN PER TE ZGJEDHUR POR EDHE PER T’U ZGJEDHUR – Besim Dervishi

Ne vitin 2017 qeveria socialiste vendosi te krijoi nje Ministri Diaspore dhe shpalli ne planprogramin e saj  ligjerimin e te drejtes se votes per emigrantet. Personalishte kam qe ne vitet 2012-2017 qe kam botuar disa shkrime ne favor te se drejtes se votes per emigrantet (shih shkrimet “KODI KONSENSUAL ZGJEDHOR, APO TRAKTAT I MAFIES POLITIKE” … Continue reading "LIGJI I NJEHE EMIGRANTEVE JO VETEM TE DREJTEN PER TE ZGJEDHUR POR EDHE PER T’U ZGJEDHUR – Besim Dervishi"

Read More

OPERACION I MADH NE ITALI KUNDER SISTEMIT TE BLERJES SE VOTES – Besim Dervishi

        Javen qe shkoi ne vendin tone fqinje,Itali, mediat e ketij shteti njoftojne se organi i akuzes ne bashkepunim me agjencite ligjzbatuese filluan nje operacion te madh kunder mafio-politikes, gjate ketij operacioni u arrestua nje ish deputet i se djathtes i cili me vone kishte kaluar tek e majta (Partia Demokratike e … Continue reading "OPERACION I MADH NE ITALI KUNDER SISTEMIT TE BLERJES SE VOTES – Besim Dervishi"

Read More

POLITIKA, FUSHATA E MBJELLJES SE PEMEVE DHE RREM HUTA – Besim Dervishi

Ne muajet Shkurt- Mars, shqipetaret do te perballen dhe me nje komedi tjeter te politikes. Politikan dhe politikane, deputet dhe deputete, pushtetar dhe opozitar, minister dhe ish minister, te zgjedhur nga pushteti vendor, afrojne nje shfaqe te cilen kemi 30 vjet qe e shikojme neper ekranet e televizioneve. Pasi puntori i bashkise ju ka hapur … Continue reading "POLITIKA, FUSHATA E MBJELLJES SE PEMEVE DHE RREM HUTA – Besim Dervishi"

Read More

VAJZA E HEROIT – BESIM DERVISHI (Poezi)

Ne nje cep te amfiteatrit, ti gjithmone ulesh shpeshe. Permes veshtimit te studentit, qe me dashuri te buzeqeshe. Me vemendje degjone mesimin, eshte “Historia e Shqiperise”. Ti vajza e deshmorit, heroit kombetar te pavdeksise. Asnje rrahje gjoksi nga dora jote, asnje mburrje nuk degjoje kush. “-Ja, kjo eshte vajza e heroit”, ne rruge, pas teje … Continue reading "VAJZA E HEROIT – BESIM DERVISHI (Poezi)"

Read More

ENDERR E VRARE – Tregim nga BESIM DERVISHI

        Nje ere e forte kishte disa ore qe po frynte neper qytet.  Grimcat e pluhurit ngriheshin ne ajer dhe pasi vertiteshin ne atmosfere si elektrone te lira,  perplaseshin neper ndertesat e qytetin duke mbushur parvazet e dritareve, ballkonet hyrjet dhe shkallet e pallateve me kokerriza rere dhe dheu. Bashke me to … Continue reading "ENDERR E VRARE – Tregim nga BESIM DERVISHI"

Read More

BOTE VIRTUALE – BESIM DERVISHI (Poezi)

Vjersha, parlament dhe politike. Ndersa te tjere flasin per ngrohjen globale. Per shtresen e ozonit mbi te ftohtin Artike. Per dhenien fund te Marveshjes Konvencionale. Te tjere shkruajne per diellin dhe per henen. Per planetet, galaktika dhe yjesine. Nje mesoburre neper vargje kujtone nenen. Qe syte ne fshat mbylli e braktisur me shoqerine vetmine. Ka … Continue reading "BOTE VIRTUALE – BESIM DERVISHI (Poezi)"

Read More