LIGJI I CILI TRONDITI MAFIO-POLITIKEN! – BESIM DERVISHI

(Ne foto ish senatori italian Virginia Rognione) “TRIDHJET E SHTAT VJET NGA LIGJI “ROGNIONE – LA TORRE” Tridhjet e shtat vjet me pare, me 13 Shtator 1982 , dhjet dite pas ekzekutimit makaber te Prefektit te Palermos, Karlo Alberto Dalla Kieza dhe disa muaj pas vrasjes gjakatare te deputetit  majtist italian, Pio La Torre (projektuesit … Continue reading "LIGJI I CILI TRONDITI MAFIO-POLITIKEN! – BESIM DERVISHI"

Read More

KOHA E KONJAKUT- Nga: BESIM DERVISHI(Poezi)

Atje, “Konjaku” ishte shpallur dikur Mbreti. Atje, ne qytetthin e vogel qe zbrazej me shpejtesi. Jo prej armikut, permbytjeve, vullkanit, apo nje termeti. As prej frikes nga ulerimat e Bajlozit te Zi. Me nje gote konjaku, nen gji ndiznin zjarre. Dhe prane tavolines flisnin nen ngushellim. Per dashurin e fundit, por edhe te paren fare. … Continue reading "KOHA E KONJAKUT- Nga: BESIM DERVISHI(Poezi)"

Read More

SKEMA E PERDORUR NGA KRIMI I ORGANIZUAR, SKEME E KOPJUAR NGA “COSA NOSTRA” – Besim Dervishi

Skema e perdorur nga mafia ne Shqiperi, per te fshehur pasurine dhe te ardhurat, eshte kopja e skemes qe ka perdorur Mafia Siciliane (Cosa Nostra) e lidhur me politiken administrative dhe qendrore, ne Itali. Sot lexova dhe degjova ne mediat shqiptare se krimi i lidhur me politiken administrative dhe qendrore po operon ose me sakt … Continue reading "SKEMA E PERDORUR NGA KRIMI I ORGANIZUAR, SKEME E KOPJUAR NGA “COSA NOSTRA” – Besim Dervishi"

Read More

“KAPITALIZMI KRIMINAL” – Nga Besim Dervishi (Editorial)

Ka disa dite qe qeveria dhe organet ligjezbatuese jane hedhur ne nje aksion te fuqishem kunder asaj qe ata e quajne “EKONOMIA INFORMALE” ose shkurtimishte “Informaliteti”. Sipas tyre me “Informalitet” kuptojme bizneset te cilat i jane shmangur taksave dhe tatimeve, kane fshehur te ardhurat, me nje fjale nuk kane plotesuar detyrimet monetare dhe financiare ndaj … Continue reading "“KAPITALIZMI KRIMINAL” – Nga Besim Dervishi (Editorial)"

Read More

PRESIDENTI MATARELA, DIAMANTI QE I MUNGON SHQIPERISE! – Nga: Besim Dervishi

Presidenti italian Matarela tregoi sot nje nivel te larte pergjegjshmerie institucionale, duke harritur qe te shmangte krizen e fundit politike ne Itali, nje krize qe do te rikthente ne kete vende fantazmen e politikaneve te vjeter ( klases politike te “Tengentopolit”) kur qeverite e ndertuar prej tyre zvendesonin njera-tjetren gati cdo tre muaj. Kriza te … Continue reading "PRESIDENTI MATARELA, DIAMANTI QE I MUNGON SHQIPERISE! – Nga: Besim Dervishi"

Read More

MONTESKJE! PO KRIMI I ORGANIZUAR CILI PUSHTET ESHTE? – Besim Dervishi

Ne vitin 1748 u botua ne France libri i Ch. L. Monteskje me titull “Fryma e Ligjit” nje liber i cili hedhe idene e teorise te ndarjes se pushteteve ne pushtetin legjislativ, ekzekutiv dhe gjyqesor. Sipas kesaj teoria ne nje vend demokratik ekzistojne tre pushtete. Legjislativi i cili perfaqesohet nga Parlamenti dhe nxjere ligje. Ekzekutivi … Continue reading "MONTESKJE! PO KRIMI I ORGANIZUAR CILI PUSHTET ESHTE? – Besim Dervishi"

Read More

KRIMI NE POLITIK! STRATEGJI E APLIKUAR NGA PUSHTUESIT NE SHQIPERI. – Nga: Besim Dervishi

Sot ne te gjitha mediumet por dhe nga disa te ashtequajtur “kriminolog” te huaj ( Si X. Raufer, P. Pen, S. Quere e te tjere) , flitet me te madhe per krimin e organizuar shqiptar, forcen e tij, shpejtesine me te cilen u ringrite dhe aftesine per te hequr barrierat kufitare, pengesat doganore si dhe … Continue reading "KRIMI NE POLITIK! STRATEGJI E APLIKUAR NGA PUSHTUESIT NE SHQIPERI. – Nga: Besim Dervishi"

Read More

GJUETARI I DHELPRAVE- BESIM DERVISHI (Poezi)

Ai ishte nje gjuetar i zoti. Gjuante dhelpra, ndonjeher edhe kunadhe. Gjuante vetem veres, rralle dimrave kur ftohej moti. Me leket e fituara prej lekures se tyre , mbulonte shume halle. Ai ishte nje gjuetar i vjeter. Nje gjuetar qe gjuante grabitqaren “Dhelper”. Dredhise ai i pergjigjej gjithmon me dredhi. Me lekuren e saj kthehej … Continue reading "GJUETARI I DHELPRAVE- BESIM DERVISHI (Poezi)"

Read More

MOS E LINI TE TRANSFORMOHET – BESIM DERVISHI (Editorial)

Ka me shume se pese vjete qe politika shqipetare por dhe bashkesia nderkombetare jane angazhuar per te reformuar sistemin e drejtesise, per te pastruar gjykatat dhe prokurorin shqiptare nga individe te korruptuar por dhe nga ata qe kane sherbyer si protektor te krimit te organizuar dhe mafia-s ne Shqiperi. Pese vjete qe vetem flitet neper … Continue reading "MOS E LINI TE TRANSFORMOHET – BESIM DERVISHI (Editorial)"

Read More